Powrót     Strona Główna Rodziny 
			Polskiej
Do działów Aktualności i Gorące tematy (a może osobna ramka

Dyplomy "Benemerenti" oraz medale "Milito pro Christo" przyznane

Radio Maryja zasłużone dla Chrystusa i Ojczyzny

 

Za bezkompromisową obronę prawdy, szerzenie postaw patriotycznych, upowszechnianie nauczania Sługi Bożego Jana Pawła II, a także za promowanie kultury i tradycji Wojska Polskiego medalem "Milito pro Christo" ("Walczę dla Chrystusa") - odznaczeniem przyznawanym przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego - zostało uhonorowane Radio Maryja, a wraz z nim Telewizja Trwam i "Nasz Dziennik". Ksiądz biskup gen. Tadeusz Płoski, przyłączając się do wygłoszonej wcześniej laudacji, dodał, że Radio Maryja przychodzi z pomocą nie tylko chorym i cierpiącym. Przywołał wspomnienie ambasadora w Iraku gen. Edwarda Pietrzyka. "Człowiek, kiedy brak kościoła, kiedy daleko jest od żony, od dzieci, od przyjaciół - co robi? Dni są długie, ambasada workami obłożona... Nastawiam Radio i słyszę słowa Godzinek. Czy to niedziela, czy dzień powszedni". Podczas sobotniej uroczystości w warszawskiej katedrze polowej wręczono także dyplomy "Benemerenti" ("Dobrze Zasłużonym"). Otrzymali je ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, i Biuro Ochrony Rządu. Uroczystość transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

 

Ksiądz kardynał Józef Glemp - jak napisano w laudacji - został uhonorowany dyplomem "Benemerenti" za wierną obronę wartości podstawowych i godności polskiego katolika mimo częstych ataków na Kościół katolicki, a także za zaangażowanie w sprawy społeczne, otaczanie troską ubogich, bezrobotnych i chorych oraz Polaków rozsianych po całym świecie. Dziękując za otrzymane wyróżnienie, ks. kard. Glemp wyznał, że jest wzruszony za docenienie wiernej i rzetelnej posługi. - Jestem wdzięczny Bogu, że dał mi siły, i ludziom, że z taką życzliwością przyjmują to, co się dobrego czyni dla Ojczyzny, dla drugiego człowieka - mówił Prymas Polski.

W imieniu Biura Ochrony Rządu dyplom, puchar oraz ryngraf z Matką Bożą odebrał zastępca szefa BOR płk Paweł Bielawny. Biuro zostało uhonorowane za służbę dla naszego kraju, świadectwo bohaterstwa i umiłowania Ojczyzny. Jak podkreślono w laudacji, funkcjonariusze BOR niejednokrotnie służą naszemu krajowi z narażeniem własnego zdrowia i życia. Jako przykład przypomniano tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w Bagdadzie w październiku ubiegłego roku. Wtedy w zamachu na ambasadora Polski w Iraku gen. Edwarda Pietrzyka zginął podporucznik Bartosz Orzechowski. W uznaniu za ofiarną służbę został on pośmiertnie odznaczony medalem "Milito pro Christo". Wyróżnienie to odebrała jego żona, która ofiarowała ks. bp. Płoskiemu obraz namalowany przez siostrę podporucznika.

W uznaniu dotychczasowej posługi ks. bp gen. Tadeusz Płoski przyznał medal "Militio pro Christo" Radiu Maryja, Telewizji Trwam i "Naszemu Dziennikowi".

W laudacji uzasadniającej przyznanie wyróżnienia, którą odczytał kanclerz kurii ks. komandor Leon Szot, napisano, że te środki społecznego przekazu zostały uhonorowane m.in. "za wytrwałą i bezkompromisową obronę prawdy, za krzewienie polskiego ducha wśród rodaków w kraju i poza granicami, za pielęgnowanie z miłością polskiego etosu narodowego w duchu szacunku do braci z innych narodów, za rzetelną edukację religijną i historyczną, za rozwijanie kultury i ducha modlitwy, za przywracanie zbiorowej pamięci niesprawiedliwie zapomnianych wielkich Polaków, bohaterów, twórców kultury i duchownych, za ukazywanie piękna i dobra Kościoła katolickiego, jego przeszłości i teraźniejszości, za stworzenie mediów, które stają się forum wymiany myśli na najważniejsze tematy dotyczące człowieka przemilczane w innych mediach, za przywracanie świadomości społecznej etosu szacunku dla ludzi starszych, chorych i cierpiących, za systematyczne upowszechnianie nauczania Jana Pawła II, za promowanie kultury i tradycji Wojska Polskiego".

Medal dla Radia Maryja i Telewizji Trwam w imieniu Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka odebrał o. Piotr Dettlaff. Dziękując za to wyróżnienie, zaznaczył, że słuchacze Radia Maryja i widzowie Telewizji Trwam to rodzina wielopokoleniowa. - To ci, którzy doświadczyli na swojej historii życia gehenny II wojny światowej, prześladowań reżimu komunistycznego, wielkiej walki o wolność w naszej Ojczyźnie w zrywie solidarnościowym, ale także ci, którzy po roku 1989 w duchu prawdy i miłości dopominają się o właściwe miejsce Polski w strukturach europejskich i międzynarodowych - podkreślił o. Dettlaff. Dodał, że w dalszym ciągu wyróżnione media będą głosem ubogich, bo do nich przychodzi Jezus Chrystus.

Redaktor naczelna "Naszego Dziennika" Ewa Sołowiej, dziękując za przyznany medal, zaznaczyła, że "Nasz Dziennik" nie czyni niczego niezwykłego. - Służba Panu Bogu, Kościołowi, prawdzie, życiu, Polsce jest naszym obowiązkiem - podkreśliła.

Na zakończenie ks. bp Płoski, przyłączając się do wygłoszonej wcześniej laudacji, dodał, iż Radio Maryja przychodzi z pomocą nie tylko chorym i cierpiącym, ale także żołnierzom na misjach i tym, którzy służą poza granicami naszego kraju. Ksiądz biskup przywołał wspomnienie ambasadora w Iraku gen. Pietrzyka. - Dzieląc się przeżyciami związanymi z Bartkiem, pan ambasador generał Pietrzyk powiedział przed wyjazdem, bo już jest właśnie tam, na placówce w Iraku: "Człowiek, kiedy brak kościoła, kiedy daleko jest od żony, od dzieci, od przyjaciół - co robi? Dni są długie, ambasada workami obłożona... Nastawiam Radio i słyszę słowa Godzinek. Czy to niedziela, czy dzień powszedni". Pan generał prawie że się rozpłakał, ale żołnierz nigdy nie płacze - opowiadał ks. bp Płoski. - Dlatego przychodzicie z pomocą chorym i cierpiącym, ale także i żołnierzom. W imieniu tych żołnierzy po prostu wam dziękuję, że mają kontakt z najbliższymi, z krajem, z ludźmi chorymi, którzy za was odmawiają paciorki Różańca, którzy nie ładują magazynka nabojami, ale tymi pięcioma dziesiątkami Różańca - dodał ordynariusz polowy, dziękując jeszcze raz za współpracę Radia Maryja z wojskiem w imię najwyższych wartości.

Wręczeniu dyplomów i medali towarzyszył koncert kolęd, podczas którego wystąpili Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i zespół Golec uOrkiestra.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski ks. abp Kazimierz Nycz, biskup warszawsko-praski ks. abp Sławoj Leszek Głódź, a także żołnierze i liczni warszawiacy.

Dyplom "Benemerenti" Ordynariatu Polowego WP został ustanowiony 23 lutego 1995 r. przez ordynariusza polowego WP ks. bp. gen. Sławoja Leszka Głódzia. Przyznawany jest w dowód uznania dla "postaw i osiągnięć osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość". Natomiast medal Ordynariatu Polowego "Milito pro Christo" został ustanowiony przez ks. bp. Głódzia w 2001 roku. Przyznawany jest za upowszechnianie standardów moralnych i działania zgodne z wartościami chrześcijańskimi.

Maria Popielewicz

 

Nasz Dziennik, poniedziałek, 7 stycznia 2008, Nr 5 (3022)

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080107&id=po01.txt

 


Link Nasz Dziennik
Powrót
|  Aktualności  |  Prawo do życia  |  Prawda historyczna  |  Nowy wymiar heroizmu  |  Kultura  | 
|  Oświadczenia  |  Zaproszenia  |  Głos Polonii  |  Fakty o UE  |  Antypolonizm  |  Globalizm  | 
|  Temat Miesiąca  |  Poznaj Prawdę  |  Bezrobocie  |  Listy  |  Program Rodziny Polskiej  | 
|  Wybory  |  Samorządy  |  Polecamy  | 
|  Przyroda polska  |  Humor  | 
|  Religia  |  Jan Paweł II  | 
do góry